Co to jest rezonans magnetyczny? Na czym polega?

Nowoczesne technologie pozwalają lekarzom na szybkie wykrycie wielu schorzeń, a także przygotowanie właściwego planu leczenia. Konieczne jest jednak zastosowanie właściwych urządzeń oraz systemów, które wyróżniają się wysoką efektywnością i skutecznością działania. Dobrym na to przykładem jest badanie MRI, czyli rezonans magnetyczny.

Choć nazwa ta jest powszechnie znana, nie każdy wie, czego dotyczy. Mówiąc w sposób ogólny, rezonans to badanie, które ma na celu przedstawić lekarzowi obraz narządów wewnętrznych w każdej płaszczyźnie. Wszystko po to, aby mógł on ocenić ich stan i odkryć ewentualne schorzenia bądź nieprawidłowości. Stanie się to podstawą przyszłego leczenia.

Na czym polega rezonans?

W jaki sposób specjalista „pobiera” obraz narządów wewnętrznych? Wszystko za sprawą naturalnych właściwości magnetycznych ludzkiego organizmu. Podczas badania, pacjent znajduje się w obrębie działania pola magnetycznego, którego pobudza protony wodoru znajdujące się w ciele. Przez to emitują one fale, które następnie są odbierane przez urządzenie. W komputerze fale te zostają przekształcone na obraz narządów wewnętrznych.

Warto podkreślić, że istnieje również coś takiego jak rezonans z kontrastem, który ma sprawić, że pozyskiwany obraz stanie się dokładniejszy. Pozwala to lepiej ocenić strukturę tkanek oraz narządów, jak również ich funkcje.

Co istotne, zarówno rezonans, jak i kontrast nie wpływają negatywnie na kondycję organizmu. Podczas badania nie jest wydzielane żadne premiowanie, dlatego nie istnieje żadne zagrożenie pojawienia się ewentualnych zmian w ciele. Dzięki temu, z badania warto korzystać zawsze, gdy istnieje podejrzenie różnego rodzaju schorzeń oraz poważniejszych zmian. Szczególnie korzystny wydaje się rezonans magnetyczny bez skierowania, realizowany przez prywatne pracownie i kliniki. Dzięki ich działalności, pacjent nie musi czekać w kolejce. Może od razu uzyskać stosowne informacje, a także pomoc w postaci leczenia, które być może uratuje mu życie. Biorąc to pod uwagę, nie należy bać się rezonansu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *