Jak często sportowcy powinni chodzić do okulisty?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że niesprawny narząd wzroku znacznie obniża komfort codziennego funkcjonowania, trenowania wielu dyscyplin sportowych, może również całkowicie wykluczyć nas z aktywności oraz zawodów. Okazuje się jednak, że chociaż oczy są jednym z najważniejszych organów, to nie dbamy o nie należycie. Ponieważ badanie wzroku nie jest obowiązkowe, to najczęściej bagatelizujemy związaną z oczami profilaktykę prozdrowotną.

Do okulisty wybieramy się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy zauważymy pierwsze problemy z widzeniem albo gdy zaburzenia wzroku zaczynają wpływać na naszą codzienność. Co ważne, niedowidzenie czy podwójne widzenie nie powinny być motywem pierwszej wizyty u specjalisty. Do gabinetów okulistycznych powinniśmy pukać regularnie, nawet jeśli nie zauważamy problemów zdrowotnych w zakresie widzenia.

Wizyta profilaktyczna

Osoby, które nie odczuwają żadnych problemów z widzeniem, powinny sprawdzać kontrolnie stan narządu wzroku przynajmniej raz w roku. Ci, którzy nie odczuwają żadnej dysfunkcji, ale w ich rodzinie diagnozowane są schorzenia wymagające leczenia okulistycznego, powinni poddawać się profilaktycznym badaniom raz na 6 miesięcy.

Niepokojące objawy

Do okulisty powinny wybrać się z całą pewnością osoby, które zauważyły już pierwsze niepokojące objawy zaburzenia wzroku. Do takich zaliczyć można łzawienie oczu, częste mrużenie, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie, stany zapalne powiek i gałek ocznych, bolesność oczu, powracający ból głowy. Ewidentnym objawem, który ma skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie okulistycznym, jest niedowidzenie, krótkowzroczność, dalekowzroczność i podwójne widzenie.

Stały nadzór okulisty

Pod stałą opieką okulistów muszą pozostawać pacjenci, u których zdiagnozowano zaburzenia wzroku. O częstotliwości wizyt, przeprowadzanych zabiegów czy wdrażanej kuracji decyduje wtedy medyk.

Pamiętajmy, że najczęściej jedna wizyta nie wystarczy. Z reguły są one regularne. Dotyczą nie tylko wdrażania leczenia wady wzroku, ale również kontrolowania postępów zaleconej kuracji. Kwestie częstotliwości wizyt u okulisty są wtedy indywidualne, nie można mówić tutaj o jakichkolwiek schematach.

Podstawowe badania wzroku

Chociaż badania okulistyczne nie są obowiązkowe, to są refundowane. Za te podstawowe nie trzeba płacić. Okazuje się jednak, że kolejki do specjalistów są bardzo długie, a czas oczekiwania na wizytę to nawet kilka miesięcy.

Z reguły pacjenci korzystają więc z usług klinik prywatnych. Nie zawsze można pozwolić sobie na długie oczekiwanie, niektóre choroby oczu postępują bardzo szybko, niektóre też uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *