Dieta dla biegacza

Dieta może stać się niejednokrotnie kluczem do sukcesu i tak z całą pewnością jest w przypadku zawodowych biegaczy. To właśnie od sportowców tego rodzaju wymaga się idealnej sprawności fizycznej, kondycji i wytrzymałości a takie kompetencje możliwe są do zdobycia nie tylko poprzez treningi, ale właśnie odpowiednio ułożony jadłospis. Przy tym wszystkim musimy pamiętać, że właściwe menu powinno być różne biorąc pod uwagę zaangażowanie biegacza – ten początkujący będzie prowadził codzienne treningi w czasie nie dłuższym aniżeli 60 minut natomiast wprawiony zawodnik może ćwiczyć nawet 3 bądź 4 godziny. Dla nich właśnie dieta ma dostarczać różne wartości odżywcze.

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że podczas biegu spala się kalorie. Główną zasadą ma być więc tutaj zależność, zgodnie z którą do organizmu mają być dostarczane kalorie w mniejszej ilości aniżeli są redukowane. Należy więc trzymać się kilku podstawowych zasad, dieta na pewno ma być węglowodanowa, ale z wyraźnym ograniczeniem tłuszczy. Ponadto, na krótko przed startem nie można spożywać posiłków bogatych w błonnik.

Ważne jest również oczywiście nawadnianie organizmu, ponieważ podczas biegu sportowiec traci ogrom wody w wyniku pocenia się. Dobrym rozwiązaniem jest picie nie tylko średnio 3 litrów niegazowanej wody – w czasie biegu można wspomagać się napojami izotonicznymi a te powinni być spożywane jeszcze zanim odczuje się pierwsze pragnienie.

Ciekawostką jest fakt, iż każdy czynnie uprawiający sport biegacz potrzebuje nawet o 70% więcej białka dostarczanego w postaci odpowiednich posiłków aniżeli osoby, które nie są aktywne fizycznie. To właśnie białko pozwala na odbudowę ich mięśni a tym samym to kurczak staje się idealnym produktem dla każdego biegacza. Można go ugotować, upiec bądź zgrillować, świetnie smakuje też dodawany do sałatek.

Ważnym jest, by codzienna dieta zawierała produkty z różnych grup energetycznych. W praktyce oznacza to tyle, że biegacz powinien każdego dnia spożywać zboża, owoce, warzywa, nabiał oraz mięso.

Najważniejszym posiłkiem dnia jest oczywiście śniadanie, które powinno być bogate w węglowodany i białko. Idealnym przykładem mogą być płatki owsiane z jogurtem naturalnym ze szczyptą siemienia lnianego. Drugie śniadanie powinno być mniej obfite i zawierać przede wszystkim nabiał bądź warzywa i owoce.

Obiad natomiast ma być spożywany nie później niż dwie godziny przed treningiem a najlepiej jeśli jest serwowany tuż po nim. Ma zawierać bogactwo białka i świetnie sprawdza się w tym przypadku na przykład wątróbka drobiowa. Na kolację dobrze jest zjeść natomiast rybę, należy unikać tłuszczy.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Ciekawy artykuł, tylko czy to nie jest tak że trzeba jeść to co dobrze przyswaja nasz organizm?I czy dobrze zapewnia energię i regenerację po treningu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *