ortopeda dziecięcy

Jak niwelować koślawość kolan?

Koślawość kolan to jedna z najczęściej diagnozowanych wad postawy. Najczęściej rozpoznaje się ją u małych dzieci, jeszcze w wieku przedszkolnym. Wtedy również zachodzi największe powodzenie zniwelowania tej przypadłości. Sama koślawość kolan jest łatwo zauważalna. Dotyczy kończyn dolnych, które nienaturalnie układają się w literę X – kolana uciekają do środka.

Koślawość kolan – diagnostyka

Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się z dzieckiem do specjalisty. Odpowiedni jest ortopeda dziecięcy, który już podczas pierwszej wizyty jest w stanie postawić właściwą diagnozę. Samo badanie nie jest długie ani inwazyjne dla małego pacjenta. Wystarczy, że lekarz dokona analizy jego postawy, sprawdzi, jak porusza się dziecko i jak układa kończyny dolne podczas stawiania kroków.

Koślawość kolan – leczenie

Im wcześniej zostanie rozpoczęta terapia, tym lepsze będą efekty. Dzieciom ze zdiagnozowaną koślawością kolan zaleca się przede wszystkim ćwiczenia korekcyjne. Te można wykonywać w domu po uprzednim wyedukowaniu rodziców albo prowadzić terapię w specjalnych ośrodkach rehabilitacyjnych.

Zaleca się również, by koślawość kolan była niwelowana podczas codziennych czynności. Małe dzieci nie powinny korzystać na przykład z rowerków biegowych, czyli tych bez pedałów. To dlatego, że jazda na takim sprzęcie układa kończyny dolne właśnie w literę X. Sprawdza się za to tradycyjny rowerek, który wymusza prawidłową postawę nóg.

Uwagę warto zwracać także na sposób siadania malucha. Koślawość może pojawiać się albo pogłębiać, kiedy dziecko siada na nogach, podkulając je pod pupę. O wiele lepszą pozycją siedzenia jest ta „na kokardkę”.

Niwelowanie koślawości kolan może przebiegać także poprzez noszenie indywidualnie zrobionych wkładek do obuwia. Pamiętajmy jednak, że wszystkie zalecenia muszą pochodzić od ortopedy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *