operacja stawu biodrowego

Kiedy boli biodro

Nagły uraz mechaniczny, złamanie, stan zapalny, a może zwyrodnienie? Wszystkie te czynniki powodują niezwykły ból biodra. Jak prawidłowo zdiagnozować przyczynę bólu i jakie zastosować metody walki z tego typu dysfunkcją? Sprawdź już teraz.

Okazuje się, że nie zawsze konieczna jest operacja stawu biodrowego i wszczepianie protezy. Rzeczywiście tak zdarza się w zaawansowanych stadiach choroby zwyrodnieniowej, kiedy ból jest na tyle silny, że całkowicie unieruchamia pacjenta. W takich przypadkach operacja stawu biodrowego jest jedynym ratunkiem, by pacjent nie został kaleką.

Najczęściej zaczyna się od bólu o umiarkowanym natężeniu. Nie towarzyszy on też choremu zawsze. Najpierw pojawia się podczas schylania czy wstawania, później jest też odczuwalny w czasie chodzenia. Ulgę przynosi pozycja leżąca, a lekarze zalecają odpoczynek z poduszką ułożoną pomiędzy nogami. To jednak pierwszy niepokojący sygnał, który powinien skłonić do wizyty u specjalisty. Pamiętajmy, że zwyrodnienie stawu biodrowego postępuje niezwykle szybko. Później ból jest już silny i towarzyszy stale, również w czasie leżenia. To właśnie moment, w jakim operacja stawu biodrowego jest konieczna, a endoproteza pozwala przywrócić pacjenta do dawnej aktywności fizycznej.

Ból biodra najczęściej nie zwiastuje jednak aż tak drastycznych konsekwencji. Najczęściej jego przyczyną jest nadwyrężenie. Biodro może boleć po wytężonym wysiłku fizycznym, niefortunnym skłonie, a nawet po spaniu na niewygodnym materacu. Co więcej, przyczyną bólu biodra może być również nawaga bądź otyłość. Musimy brać pod uwagę, że staw biodrowy jest największym stawem ludzkiego organizmu i jest narażony na największe obciążenie.

Z całą pewnością nie należy bagatelizować problemów ze stawem biodrowym. Oczywiście jednorazowy ból o lekkim nasileniu nie musi być powodem wizyty lekarskiej, ale kiedy nawraca, staje się coraz silniejszy i zaczyna przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, z całą pewnością jest przesłanką do tego, by zrealizować w jego kierunku kompleksowe badania.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *