Co to jest rezonans magnetyczny? Na czym polega?
Nowoczesne technologie pozwalają lekarzom na szybkie wykrycie wielu schorzeń, a także przygotowanie właściwego planu leczenia. Konieczne jest jednak zastosowanie właściwych urządzeń oraz systemów, które wyróżniają się wysoką efektywnością i skutecznością działania. Dobrym na to przykładem jest badanie MRI, czyli rezonans magnetyczny.
Choć nazwa ta jest powszechnie znana, nie każdy wie, czego dotyczy. Mówiąc w sposób ogólny, rezonans to badanie, które ma na celu przedstawić lekarzowi obraz narządów wewnętrznych w każdej płaszczyźnie. Wszystko po to, aby mógł on ocenić ich stan i odkryć ewentualne schorzenia bądź nieprawidłowości. Stanie się to podstawą przyszłego leczenia.
Na czym polega rezonans?
W jaki sposób specjalista „pobiera” obraz narządów wewnętrznych? Wszystko za sprawą naturalnych właściwości magnetycznych ludzkiego organizmu. Podczas badania, pacjent znajduje się w obrębie działania pola magnetycznego, którego pobudza protony wodoru znajdujące się w ciele. Przez to emitują one fale, które następnie są odbierane przez urządzenie. W komputerze fale te zostają przekształcone na obraz narządów wewnętrznych.
Warto podkreślić, że istnieje również coś takiego jak rezonans z kontrastem, który ma sprawić, że pozyskiwany obraz stanie się dokładniejszy. Pozwala to lepiej ocenić strukturę tkanek oraz narządów, jak również ich funkcje.
Co istotne, zarówno rezonans, jak i kontrast nie wpływają negatywnie na kondycję organizmu. Podczas badania nie jest wydzielane żadne premiowanie, dlatego nie istnieje żadne zagrożenie pojawienia się ewentualnych zmian w ciele. Dzięki temu, z badania warto korzystać zawsze, gdy istnieje podejrzenie różnego rodzaju schorzeń oraz poważniejszych zmian. Szczególnie korzystny wydaje się rezonans magnetyczny bez skierowania, realizowany przez prywatne pracownie i kliniki. Dzięki ich działalności, pacjent nie musi czekać w kolejce. Może od razu uzyskać stosowne informacje, a także pomoc w postaci leczenia, które być może uratuje mu życie. Biorąc to pod uwagę, nie należy bać się rezonansu.