Jak często sportowcy powinni chodzić do okulisty?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że niesprawny narząd wzroku znacznie obniża komfort codziennego funkcjonowania, trenowania wielu dyscyplin sportowych, może również całkowicie wykluczyć nas z aktywności oraz zawodów. Okazuje się jednak, że chociaż oczy są jednym z najważniejszych organów, to nie dbamy o nie należycie. Ponieważ badanie wzroku nie jest obowiązkowe, to najczęściej bagatelizujemy związaną z oczami profilaktykę prozdrowotną.

Do okulisty wybieramy się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy zauważymy pierwsze problemy z widzeniem albo gdy zaburzenia wzroku zaczynają wpływać na naszą codzienność. Co ważne, niedowidzenie czy podwójne widzenie nie powinny być motywem pierwszej wizyty u specjalisty. Do gabinetów okulistycznych powinniśmy pukać regularnie, nawet jeśli nie zauważamy problemów zdrowotnych w zakresie widzenia.

Wizyta profilaktyczna

Osoby, które nie odczuwają żadnych problemów z widzeniem, powinny sprawdzać kontrolnie stan narządu wzroku przynajmniej raz w roku. Ci, którzy nie odczuwają żadnej dysfunkcji, ale w ich rodzinie diagnozowane są schorzenia wymagające leczenia okulistycznego, powinni poddawać się profilaktycznym badaniom raz na 6 miesięcy.

Niepokojące objawy

Do okulisty powinny wybrać się z całą pewnością osoby, które zauważyły już pierwsze niepokojące objawy zaburzenia wzroku. Do takich zaliczyć można łzawienie oczu, częste mrużenie, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie, stany zapalne powiek i gałek ocznych, bolesność oczu, powracający ból głowy. Ewidentnym objawem, który ma skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie okulistycznym, jest niedowidzenie, krótkowzroczność, dalekowzroczność i podwójne widzenie.

Stały nadzór okulisty

Pod stałą opieką okulistów muszą pozostawać pacjenci, u których zdiagnozowano zaburzenia wzroku. O częstotliwości wizyt, przeprowadzanych zabiegów czy wdrażanej kuracji decyduje wtedy medyk.

Pamiętajmy, że najczęściej jedna wizyta nie wystarczy. Z reguły są one regularne. Dotyczą nie tylko wdrażania leczenia wady wzroku, ale również kontrolowania postępów zaleconej kuracji. Kwestie częstotliwości wizyt u okulisty są wtedy indywidualne, nie można mówić tutaj o jakichkolwiek schematach.

Podstawowe badania wzroku

Chociaż badania okulistyczne nie są obowiązkowe, to są refundowane. Za te podstawowe nie trzeba płacić. Okazuje się jednak, że kolejki do specjalistów są bardzo długie, a czas oczekiwania na wizytę to nawet kilka miesięcy.

Z reguły pacjenci korzystają więc z usług klinik prywatnych. Nie zawsze można pozwolić sobie na długie oczekiwanie, niektóre choroby oczu postępują bardzo szybko, niektóre też uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *