Dieta dla siatkarek
Dieta siatkarki wpływa na osiągane przez nią rezultaty. Właśnie dlatego jadłospis powinien dostarczać zapas substancji energetycznych, które będą zużywane na boisku podczas treningów czy ważnych rozgrywek. Trzeba pamiętać, że niedobory czy zbyt małe nawodnienie organizmu może skutkować gorszą formą, osłabieniem, gorszą koncentracją uwagi, mniejszą wytrzymałością, szybszym zmęczeniem i większym ryzykiem na powstawanie różnego rodzaju urazów.Dieta dla siatkarek powinna być rozpisana przez profesjonalnego dietetyka, który weźmie pod uwagę nie tylko predyspozycje sportowca dotyczące akurat tej dyscypliny sportowej, ale również jego indywidualne zapotrzebowanie i oczekiwania względem codziennego jadłospisu.
Przede wszystkim, aby zredukować zbyt dużą męczliwość organizmu tuż przed treningiem czy meczem zalecane jest wypicie przez siatkarkę dużej ilości wody niegazowanej bądź napoju witaminowego. Ostatni posiłek przed meczem może być spożyty na godzinę wcześniej.
Dieta siatkarek musi być na tyle optymalna i urozmaicona, by dostarczać niezbędnych witamin i minerałów – musimy wiedzieć, że to właśnie sportowców tej dyscypliny mogą cierpieć na wzmożone skurcze mięśni i właśnie dlatego codzienny jadłospis musi zawierać produkty bogate w magnez i potas.
Podsumowując, dieta siatkarki ma być bogata w węglowodany i białko, przy czym to węglowodany mają dominować w codziennej diecie sportowca. Należy natomiast ograniczać tłuszcze.
W codziennym jadłospisie mają być zawarte produkty w różnych grup energetycznych, to jest mięsa, nabiału, owoców i warzyw oraz zbóż.
Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie natomiast należy ograniczać kolacje – śniadanie powinno być spożywane nie później aniżeli godzinę po przebudzeniu, kolacja zaś ma być jedzona nie później niż na dwie godziny przed pójściem spać.
Przed treningiem nie należy jeść ciężkostrawnych posiłków, idealne będą soki witaminowe bądź lekki sałatki. W całodziennym menu mają dominować potrawy gotowane i pieczone, warto ograniczać te smażone.
Napoje w diecie siatkarki są równie ważnym elementem. Zaznaczyć tutaj należy, że nie należy popijać posiłków bowiem wzmaga to produkcję niekorzystnych kwasów. Dziennie warto wypijać około 3 litrów napojów, głównie wody niegazowanej, herbat ziołowych (ale nie moczopędnych) oraz odżywek witaminowych i napojów izotonicznych – zaleca się ich spożywanie podczas treningu, by uzupełniać zużywaną energię).
więcej o siatkówce przeczytasz tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Piłka_siatkowa
Często słyszę że dieta jest najważniejsza i chyba sobie wezmę to do serca. Po tym jak patrzę jak grają nasze złotka to chyba jest w tym prawda.