Dieta dla tenisisty
Codzienna dieta tenisisty nie powinna dużo różnić się od tych, jakie stosowane są przez sportowców uprawiających inne dyscypliny. Przede wszystkim najważniejszą kwestią jest dostarczanie wszystkich cennych składników odżywczych, witamin i minerałów, tak by tenisista pozyskiwał dzięki pożywieniu odpowiednią energię. Istotną kwestią jest również fakt, by dieta tenisisty była urozmaicona i zbilansowana a poszczególne jadłospisy zmieniają się w czasie jego sportowego trybu.
Warto pamiętać, że dieta tenisisty jak i każdego innego sportowca powinna być zależna od czasu do i po treningach oraz do i po ważnych turniejów. Co, czym odżywia się sportowiec ma ogromne znaczenie biorąc pod uwagę jego wyniki w sportowej karierze. Menu wpływa na jego kondycję oraz zdrowie, predyspozycje fizyczne oraz te psychiczne. Nie jest żadną tajemnicą, że dobrze dobrana dieta ma znaczenie nie tylko na ilość zgromadzonej tkani tłuszczowej czy mięśni, ale również kompetencji intelektualnych, w tym sprytu, koncentracji uwagi i logicznego, szybkiego myślenia – wszystkie te składowe są niezwykle ważne podczas codziennych treningów na korcie czy ważnych rozgrywek.
Dieta tenisisty powinna być uboga przede wszystkim w tłuszcze bowiem to właśnie one rzutują na jego sprawność fizyczną. W spożywanych produktach powinna znaleźć się natomiast odpowiednia ilość witamin i cennych minerałów, gównie to sód, potas, magnez, żelazo, wapń i witamina C. W celu uzupełniania niedoborów świetnym rozwiązaniem jest włączenie do diety odżywek witaminowych, które należy spożywać na 30 minut przed bądź po posiłku.
Nie bez znaczenia jest też odpowiednie nawadnianie organizmu – tenisista powinien pic minimum 3 litry płynów (najlepsza będzie woda niegazowana z dodatkiem soku z cytryny). Co więcej, posiłki powinny być spożywane około 5 razy dziennie a w każdej porcji powinna znaleźć się solidna dawka owoców i warzyw.
Ważny jest również odpowiednie żywienie przed treningiem, w jego trakcie oraz po. Przed wejściem na kort tenisista powinien spożyć posiłek bogaty w węglowodany, które dadzą mu solidną dawkę energii.
W trakcie treningu nie należy zajadać się wyszukanymi potrawami natomiast trzeba na pewno nawadniać organizm i świetnie nada się w tym celu woda mineralna bądź napoje izotoniczne zawierające węglowodany i cukier. Tenisista powinien w trakcie każdego treningu czy meczu pić średnio co 15 minut.
Po wysiłku fizycznym należy natomiast zjeść posiłek bogaty w węglowodany i tłuszcze bowiem to właśnie one uzupełnią organizm w niezbędne wartości i energię, którą tenisista utracił podczas rozgrywek.
Możliwe że dieta ma ogromny wpływ na wyniki sportowca. Jeśli tak jest to Aga ma złą dietę w porównaniu z Szarapową lub Williams i trzeba zmienić dietetyka.