Wodniak jajowodu – jak go wykryć?

Okazuje się, że wodniak jajowodu jest jednym z najczęściej diagnozowanych chorób w obrębie kobiecych narządów rodnych. To nic innego jak powikłanie po stanie zapalnym, które występuje w miednicy mniejszej. Doprowadza to do utrudnienia odpływu płynów z wnętrza całego jajowodu.

Patologia tego rodzaju najczęściej nie zagraża życiu kobiety. Konsekwencją wodniaka jest jednak bardzo często niepłodność. Groźne są także jego ewentualne powikłania. W jajowodzie może zbierać się ropa albo krew. Wtedy konieczny jest zabieg laparoskopowy, dzięki któremu udaje się wykluczyć zmianę.

Główne przyczyny występowania wodniaka jajowodu

Mowa tutaj o zapaleniu przydatków, ale również rozwijającej się endometriozie. Wodniaka mogą powodować nie tylko stany zapalne w obrębie narządów rodnych. Często zdarza się, że pojawia się on po stanie zapalnym narządów całej jamy brzusznej. Wymienić tutaj można chociażby wyrostek robaczkowy. Wodniaka powodują też patogeny, takie jak chlamydia oraz rzeżączka.

Niepokojące objawy

Objawy wodniaka jajowodu niestety nie są jednoznaczne. Trzeba zaznaczyć, że bardzo często kobieta w ogóle nie odczuwa negatywnych zmian. W niektórych przypadkach te są natomiast bardzo wyraźne. Wodniak może powodować bóle podbrzusza, nudności, wymioty czy wysoką gorączkę. Tego rodzaju objawy są jednak typowe dla wodniaka, który doprowadził już do nadkażenia płynu w jajowodzie.

Jak diagnozować wodniaka?

Rozpoznanie wodniaka nie jest trudne. Najczęściej wykrywa się go poprzez przeprowadzenie badania ultrasonograficznego. Takie badanie USG musi być zrealizowane przezpochwowo. Lekarz może wtedy łatwo zobaczyć poszerzony jajowód z obecnym płynem.

Jeśli badanie ma być kompletne, medyk może zlecić wykonanie uzupełniającej diagnostyki. To najczęściej badanie HSG, czyli histerosalpingografia. Wtedy do macicy zostaje wprowadzony kontrast, a jednocześnie wykonuje się badanie RTG ze zdjęciami. To na nich widoczne są wtedy zmiany. Środek cieniujący pozwala zaobserwować utrudniony przepływ płynów w jajowodzie.

Wykrycie wodniaka a leczenie

Co ciekawe, nie zawsze wodniak jest od razu poddawany terapii leczniczej. Bardzo często pozostawia się go do obserwacji – o ile nie daje nieprzyjemnych objawów.

Leczenie wodniaka ma miejsce wtedy, gdy doprowadza on do czasowej niepłodności. Lekarz wykonuje zwykle operację laparoskopową, która udrażnia jajowód.

Ważne jest to, że raz usunięty wodniak nie daje gwarancji pełnego zdrowia. Może nawracać znowu. Trzeba też pamiętać, że wodniak może trwale uszkodzić nabłonek jajowodu, przez co problem niepłodności nie zniknie. Komórka jajowa nie będzie w stanie odpowiednio się przetransportować. W skrajnych przypadkach konieczne jest usunięcie całego kawałka jajowodu, przez co kobieta staje się trwale bezpłodna.

Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka. Podczas każdego badania USG narządów intymnych poproś lekarza, by zwrócił szczególną uwagę na jajowód. Wodniak jest łatwy do wykrycia i im szybciej zostanie odnaleziony, tym większa szansa na całkowite wyleczenie i powrót do pełnego zdrowia.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *