Zrozumieć Demodex – od codzienności po dolegliwość
Objawy trądziku różowatego mogą być przypisywane różnym możliwym przyczynom, takim jak dysfunkcyjny układ odpornościowy, genetyka, skłonność do zaczerwienienia i różne czynniki zewnętrzne, które mogą wywoływać te niezdrowe reakcje. Jednak nawet przed pojawieniem się dowodów naukowych, Demodex – mikroskopijny roztocz, który jest normalnym mieszkańcem ludzkiej skóry twarzy, był przez długi czas uważany za potencjalnego winowajcę zaostrzeń trądziku różowatego ze względu na jego często większą liczebność na twarzach osób z tym zaburzeniem. Jeśli interesuje Cię temat Demodex trądzik różowaty Poznań i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej – zapraszamy do lektury!
Demodex – co wiemy o nim dzisiaj?
Obecnie rosnąca liczba badań medycznych nad Demodexem ujawniła szeroki zakres wiedzy, co może dać jaśniejszy obraz jego cech i sposobu jego rozpowszechniania, a także jego możliwej roli w wywoływaniu lub nasilaniu objawów trądziku różowatego.
Demodex można najlepiej zrozumieć w kontekście mikrobiomu ludzkiego – ekologicznej społeczności mikroorganizmów żyjących w ciele człowieka i na jego powierzchni. Co ciekawe, doniesienia o roztoczach Demodex odnotowano już w XIX wieku, czyli na wiele przed pierwszym zaobserwowaniem ludzkiego Demodex w rozwoju trądziku różowatego.
Duża liczba Demodex wydaje się być bardzo powszechna u praktycznie wszystkich ludzi. Co więcej -roztocza Demodex występują u każdego dorosłego powyżej 18 roku życia. Można też wyodrębnić dwa odrębne gatunki Demodex zamieszkujące skórę ludzi:
- folliculorum, który żyje w mieszkach włosowych głównie na twarzy,
- brevis, który żyje w gruczołach łojowych skóry.
Demodex znajduje się w większej liczbie u pacjentów z trądzikiem różowatym niż u osób zdrowych. Te roztocza mogą być zaangażowane również w proces chorobowy, dlatego badanie Demodex nużeniec Poznań zyskuje dzisiaj na coraz większym znaczeniu.
Demodex staje się problemem – co możesz z tym zrobić?
Współczesna dermatologia to nie tylko laserowe usuwanie przebarwień Poznań. Dlatego chociaż trądzik różowaty może mieć wiele przyczyn, osoby, które podejrzewają, że mają to zaburzenie, powinny udać się do dermatologa w celu postawienia diagnozy i zastosowania odpowiedniego leczenia. Dermatolog na pewno zapyta o objawy i zbada skórę. W odniesieniu do skóry głowy będzie szukał:
- oznak podrażnienia,
- stanu zapalnego,
- wypadania włosów.
Zwykle też pobiera się zeskrobiny skóry do badania mikroskopowego – to właśnie na tej podstawie można ujawnić nadmierną obecność roztocza Demodex. Diagnozowanie problemu zwykle wymaga znalezienia nadmiernej liczby roztoczy, około 5-15 roztoczy na mieszek. Lekarz może potrzebować zeskrobać wiele obszarów, aby znaleźć problematyczne miejsca. Prawidłowa diagnoza jest ważna przed przejściem do kolejnego etapu tj. rozważeniem opcji leczenia.
Chociaż nie można całkowicie zapobiec roztoczom Demodex, stosowanie dobrych nawyków pielęgnacji skóry głowy i higieny może znacznie zmniejszyć ryzyko. Skonsultuj się z dermatologiem, jeśli podejrzewasz, że nękające Cię dolegliwości mogą być spowodowane właśnie przez te roztocza.