Wskazówki dietetyczne dla dzieci z autyzmem
Postępowanie dietetyczne u dzieci ze spektrum autyzmu jest niezwykle ważnym elementem wspierającym terapię. Zaburzenia w mikrobiocie jelitowej (dysbioza jelitowa) może bezpośrednio przekładać się na zwiększoną przepuszczalność jelit dziecka z autyzmem i tym samym zwiększać ryzyko na przedostawanie się nie w pełni strawionych białek pokarmowych bezpośrednio do układu krążenia. Białka te pobudzają układ immunologiczny do tworzenia przeciwciał, które łączą się w kompleksy immunoloigczne odkładające się np. w ośrodkowym układzie nerwowym. Dieta w terapii autyzmu polega m.in. na eliminacji produktów, na które dziecko jest uczulone czy ma nadwrażliwość pokarmową (tych które mogą pobudzać układ immunologiczny). Dieta dla dzieci z autyzmem powinna być podparta odpowiednimi badaniami diagnostycznymi pod kątem alergii, nietolerancji i nadwrażliwości pokarmowych. Przed przystąpieniem do diety warto również skontrolować u dziecka podstawowe badania diagnostyczne takie jak morfologia, poziom witaminy D, a także inne niedobory witaminowe, np. witaminy B12.
Dieta w terapii autyzmu
Dieta dla dzieci z autyzmem powinna przede wszystkim pokrywać ewentualne niedobory pokarmowe, a także być lekkostrawna. W populacji dzieci ze spektrum autyzmu istnieje większe ryzyko wystąpienia dolegliwości żołądkowo-jelitowych, czyli głównie: bólów brzucha, wzdęć, nadmiernej produkcji gazów. Dieta w terapii autyzmu ma również pomóc dzieciom w złagodzeniu wspomnianych dolegliwości i poprawieniu pasażu jelitowego. W połączeniu z indywidulanie opracowaną terapią mikrobiologiczną może korzystnie wpłynąć na szczelność bariery jelitowej i tym samym poprawić działanie osi jelito-mikrobiota-mózg. Oprócz wspomnianych, należy pamiętać, że dieta dla dzieci z autyzmem powinna uwzględniać indywidualne preferencje i przyzwyczajenia dziecka. Jeśli występuje tzw. wybiórczość pokarmowa zaleca się również terapię karmienia i rozszerzanie diety z neurologopedą czy terapeutą karmienia, terapeutą SI. Przy tak skojarzonej terapii i współpracy z wieloma specjalistami wspieranie dziecka może przynieść jeszcze lepsze efekty.
Dieta autyzm-przepisy
Indywidualnie dobrana dieta dla dzieci z autyzmem powstaje w oparciu o odpowiednią diagnostykę oraz indywidualne konsultacje dietetyczne. Nie ma więc jednakowej diety czy przepisów dla każdego dziecka ze spektrum autyzmu. Dieta w terapii autyzmu powinna być więc dobierana konkretnie pod dziecko i jego środowisko. Aby otrzymać indywidualnie zalecenia najpierw trzeba umówić się na wizytę. Jeśli chcesz wesprzeć swoje dziecko w terapii, możesz skorzystać z konsultacji dietetycznych w Instytucie Mikroekologii przy ul. Sielskiej 6. W celu umówienia wizyty należy skontaktować się bezpośrednio z recepcją pod numerem (61) 862 63 35.