biegunka badanie mikrobioty

Ból brzucha i biegunka- jak sobie z nimi radzić?

Ból brzucha, jak i biegunka to najczęstsze dolegliwości układu pokarmowego. Są one dość powszechne, ze względu na to, że są objawem wielu problemów zdrowotnych. Począwszy od stresu po poważne choroby układu pokarmowego. Oczywiście nie każdy ból brzucha czy też biegunka będzie stanowiła poważny problem. Sygnałem alarmowym powinien być długotrwale utrzymujący się objaw, ostry przebieg lub współwystępujące inne objawy charakterystyczne dla konkretnej choroby. W celu sprawdzenia przyczyny jak i wprowadzenia działań naprawczych w przypadku bólu brzucha lub biegunki, należy wdrożyć odpowiednią diagnostykę.

Biegunki i bóle brzucha – przyczyny

Biegunki i bóle brzucha to podstawowe dolegliwości z układu pokarmowego. Oba objawy można podzielić m.in. ze względu na przebieg: ostre i przewlekłe. Ostre, czyli o silnym, nagłym, najczęściej krótkotrwałym przebiegu. Przewlekłe, czyli zazwyczaj łagodniejsze, o długotrwałym przebiegu. Jednak nie zawsze w przypadku tych objawów należy kierować się długością czy nasileniem, ponieważ, przyczyny mogą być różne mniej lub bardziej zagrażające życiu.  Najczęstszymi przyczynami biegunek i bólu brzucha są:

  • Infekcje bakteryjne lub wirusowe,
  • Zatrucie pokarmowe,
  • Choroby przewodu pokarmowego, takie jak: zapalenie żołądka, trzustki, stan zapalny w jelitach w przebiegu nieswoistych chorób zapalnych jelit,
  • Zespół jelita nadwrażliwego,
  • Zespół przerostu bateryjnego jelita cienkiego,
  • Stres.

Biegunki, bóle brzuch jak leczyć?

Nie każda biegunka czy ból brzucha wymaga leczenia. Jeśli są one krótkotrwałe, nie powtarzają się i przede wszystkim nie towarzyszą im dodatkowe objawy, w przypadku biegunek najważniejsze jest jedynie zatroszczenie o odpowiednie nawodnienie. Jednak, jeśli objawom towarzyszą np. wymioty, gorączka lub czas trwania bólu brzucha czy biegunek się wydłuża, czy też często nawraca, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Najlepiej udać się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego lub internisty, który ustali diagnostykę i  na jej podstawie dobierze odpowiednie leczenie.

Ból brzucha, biegunka- jakie badania wykonać?

Przy częstych bólach brzucha badaniami wykonywanymi zazwyczaj w pierwszej kolejności są podstawowe badania krwi, obejmujące OB i CRP, które mogą świadczyć o stanie zapalnym w organizmie. Później może pojawić się potrzeba dalszej diagnostyki, np. USG.  Przy nawracających bólach brzucha badania markerów stanu zapalnego jelit również są często stosowane, gdyż dzięki nim można dowiedzieć się czy w przewodzie pokarmowym dochodzi do rozwoju chorób zapalnych jelit. Badania te wykonywane są z kału i stanowią skuteczną, a zarazem nieinwazyjną metodę diagnostyczną.

W przypadku jednoczesnego bólu brzucha i występowaniem biegunki badanie mikrobioty jelit (więcej) możne również stanowić ważny element diagnostyki. Badanie mikrobioty jelit czyli mikroorganizmów, mogą  wykryć patogenne wirusy, bakterie lub pasożyty zasiedlające jelita i powodujące infekcje.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *